http://www.shiaupload.ir/images/44814983229461278826.jpg

http://www.shiaupload.ir/images/44814983229461278826.jpg
پویا نیری وند
جاناتان بارنت، مدیر برنامه های گرت بیل معقتد است که کسب و کار یک هنر قدیمی و از مد افتاده است. او مصاحبه ای مفصل و جالب با AS داشته که با هم می خوانیم.

*شما صاحب گروه Stellar هستید. استلار چیست؟
- این یک آژانس ورزشی است و فکر می کنم شاید بهترین آژانس ورزشی در دنیا باشد. ما در زمینه فوتبال، دو و میدانی، راگبی، کریکت... فعالیت می کنیم. ما 6 دفتر در سراسر دنیا داریم و مراقب صدها بازیکن فوتبال هستیم، که بزرگترین کسب و کار ما می باشد، و بازیکنان در 12 کشور فعالیت می کنند.

*اولین انتقال بزرگ شما چه بود؟
- گرت بیل! (می خندد). نمی توانم به یاد بیاورم، ما معاملات زیادی داشته ایم. من 64 سال سن دارم و 20 سال است که در این حرفه مشغول هستم. بدون هیچ غرور و تکبری، می توانم خودم را به عنوان فردی که بیشترین نقل و انتقالات را در دنیا انجام داده است، معرفی کنم. نه اینکه همگی گران قیمت بوده باشند. در ابتدا بستن یک قرارداد 7 میلیون یورویی نیز شگفت انگیز به نظر می آمد، اما حالا صحبت از این است که می توانیم با بیل رکورد بزنیم.

*رقم آن انتقال چقدر بود؟ 101 میلیون یورو؟
- این یکی از انتقالات بزرگ بود، اگر نگوییم که بزرگترین. و کامل کردن این معامله برای من افتخار بزرگی بود چون من گرت را وقتی که بسیار جوان بود ملاقات کردم و توانستم به او کمک کنم تا رؤیایش به حقیقت بپیوندد. او همیشه می خواست برای رئال مادرید بازی کند. او می توانست به منچستر یونایتد یا باشگاه های دیگر برود، اما رئال مادرید را می خواست.

*آیا آنها پول بیشتری پیشنهاد کردند؟
- نه خیلی زیاد، اما بیشتر بود.

*آیا بارسلونا هم او را می خواست؟
- می دانم که زمانی بارسلونا هم به او علاقه مند بود، اما او گفت که نمی خواهد به آنجا برود. تنها دو مدیر برنامه بودند که با من تماس گرفتند...

*همکاری با بیل چگونه شکل گرفت؟
- بیش از 100 نفر با ما همکاری می کنند. اینجا تاکنون بزرگترین آژانس ورزشی بوده است. قدرت ما کار کردن با بازیکنان جوان است. یک نفر به ما گفت بازیکنی هست که فوق العاده بازی می کند. در آن زمان او 15 ساله بود و در آکادمی باشگاه ساوتهمپتون بازی می کرد و با ما قرارداد امضا کرد.

*مشکل اصلی و سخت ترین آن در مسیر انتقال وی به مادرید چه بود؟
- اینکه در تمام مراحل انتقال، تاتنهام نمی خواست او را بفروشد. به طوری که آنها مقدار مبلغی مضحک درخواست کردند.

*چند روز از آن کار سخت...
- بسیاری از کمیسیون های من صرف تماس های تلفنی و برگزاری جلسات مختلف شد!
آیا لحظاتی بود که تصور کنید ممکن است این انتقال صورت نگیرد؟
- من همیشه به توانایی های خودم ایمان داشتم. شاید رئیس باشگاه رئال مادرید شک و تردید هایی داشت. سخت ترین کار این بود که او را برای ادامه دادن متقاعد کنیم و اجازه ندهیم که به مانند انتقال مودریچ، همه چیز به دقایق آخر کشیده شود.

*چگونه برای بازیکنان کار می کنید؟
- ما کاملاً برای آنها همه کار می کنیم. ما اینجا یک تیم داریم (در مرکز لندن) 24 ساعت در روز، تا اگر بازیکنی در هر ساعت از شبانه روز قصد صحبت کردن با کسی را داشت، بتوانند تماس بگیرند. ما بازاریابی و اسپانسرینگ آنها را سازماندهی می کنیم اما همچنین برای تعطیلاتشان نیز برنامه داریم، خودرو هایشان را می خریم، همه چیز. ما قبوض آنها را پرداخت می کنیم، برایشان دنبال خانه می گردیم و آنها فقط باید نگران فوتبال بازی کردنشان باشند.
*آیا شما ماهانه برای این کار حقوق دریافت می کنید؟

- نه. ما در نقل و انتقالات کمیسیون می گیریم. اما اگر آنها نفروشند هم مشکلی پیش نمی آید، آنها منتقل نمی شوند، مگر اینکه همه چیز درست باشد. ایجنت های زیادی وجود دارند که بازیکنان را حتی زمانی که آماده نیستند، منتقل می کنند. یا مدام تیم عوض می کنند تا سود های کوتاه مدت دریافت کنند.

*گفته می شود که خورخه مندس میلیون ها پول در می آورد...
- ممکن است.

*شما چقدر شارژ می شوید؟
- (می خندد). به اندازه ای که برای خرید آن ماشین کافی باشد (می خندد و از پنجره به ماشین شاسی بلندی که آن طرف خیابان پارک شده، اشاره می کند). ببینید، مندس خیلی خوب است، اما من شماره یک هستم. (می خندد).

*انتقال بیل چگونه بوده است؟
- وقتی گرت به رئال مادرید پیوست، شنیدم که کارشناسان در تلویزیون می گویند که او خیلی جوان بود. آنها هیچوقت او را از نزدیک ندیده و یا شخصاً نمی شناسند. با برخی سختی ها مواجه شد، چون پیش فصل نداشت، اما در همان سال اول نشان داد که حق با ما بوده است.

*آیا اصلاً او مشکلی در کمرش داشت؟
- این دروغی است که در یک روزنامه منتشر شد. این 100% اشتباه است.

*چه کسانی با بیل قراردادهای تبلیغاتی امضا می کنند؟
- در حال حاضر او با BT، آدیداس ، EA Sports و Lucozade (نوشابه انرژی زا) قرارداد دارد. این ها قراردادهای اصلی هستند. او قرارداد های کوچکتری هم دارد اما ما در حال تغییر هستیم. ما قرارداد 6 ساله جدیدی با آدیداس امضا کرده ایم. مسی دامنه خود را دارد اما گرت در کنار او چهره اصلی آدیداس خواهد بود. و ما به دنبال دو یا سه قرارداد دیگر هستیم. همگی فوق العاده‌اند.